Rykowisko 2022
16 - 18 WRZEŚNIA
Rykowisko
w Turnickim 2022
Wielkimi krokami zbliża się jesień. Wraz z jej nadejściem rozpocznie się rykowisko. Jeden z najbardziej spektakularnych momentów jakich można doświadczyć w Puszczy Karpackiej. W tym czasie na śródleśnych polanach i rozległych łąkach rozlegnie się głośny ryk króla puszczy.
Będziemy celebrować ten czas w Niewidzialnym Turnickim Parku Narodowym. W weekend 16-18 września przygotowaliśmy dla Was następujące przygody:
Przeżyj jedną z 7 przygód w Niewidzialnym Parku
01.
Dzicz
Rusz na trekking dzikim szlakiem
Tereny Pogórza Przemyskiego porastała puszcza na długo, zanim pojawili się tu pierwsi ludzie. Obecnie presja człowieka gwałtownie zmienia krajobraz turnickich lasów. Są jednak takie miejsca, w których gospodarka leśna nie była prowadzona nigdy. Nazywamy je rusztowaniem lasu naturalnego. Dopóki one istnieją, dopóty Turnicki ma szansę pozostać dziki.
Zapisz się
02.
Miłość
Poznaj sztukę wicia wianków i odkryj tajemnice kwiatów
Sercem tej przygody są kwiaty. Trudno sobie bez nich wyobrazić Sobótkę, w końcu to święto miłości, radości i urodzaju. W trakcie tej przygody będziecie mogli wziąć udział w warsztatach, w których głównym bohaterem są kwiaty. Piękne, magiczne, jadalne, rzadkie.
Finałem tej przygody będzie puszczanie wianków z nurtem Wiaru.
Zapisz się
03.
Skarb
Odkryj skarb w niewidzialnej Borysławce
Przygoda idealna dla najmłodszych odkrywców i ich opiekunów. Wspólnie ruszymy na poszukiwania skarbu ukrytego w nieistniejącej już dziś wsi Borysławka, niegdyś tętniącej życiem greckokatolickiej osady. Poszukamy śladów dawnych domów, cerkwi, cmentarza. Niegdyś człowiek, dziś przyroda objęła te tereny we władanie. Idąc szlakiem, musimy zachować czujność, gdzieś tam ukryty jest dla Was skarb!
Zapisz się
04.
Woda
Posłuchaj rzeki i odnajdź wodospad
Obrzęd Wianków ma swoje korzenie w pradawnym kulcie wody i ognia. Rzeką magiczną płynącą przez Turnicki jest Wiar. Jej nazwa pochodzi od ruskiego „wiahor" – kręty i rwący. Wiar jak każda rzeka jest nieprzewidywalna i tajemnicza. Wspólnie z przewodnikiem spróbujemy odkryć jedną z lokalnych tajemnic - czy wodospad, znany też jako Kanion w Rybotyczach, naprawdę istnieje?
Zapisz się
05.
Dzieje
Dotknij żywej historii w wielokulturowych Rybotyczach
Niegdyś ludność Pogórza Przemyskiego tworzyła wielokulturową mozaikę. Przez wieki żyli tu obok siebie w zgodzie grekokatolicy, rzymscy katolicy i żydzi. XX wiek przyniósł kres dobrosąsiedzkiej harmonii. Po wielu wsiach zostały tylko zdziczałe sady, kapliczki, pola zarosły lasami. Kiedyś ważnym miastem położonym przy ruchliwym gościńcu do Dobromila, ośrodkiem ikonopisarstwa – a dziś wsią - były Rybotycze, dokąd udamy się na spacer. Wspólnie z przewodnikiem odkryjemy okruchy małomiasteczkowej zabudowy, miejsce po dawnej cerkwi, stare cmentarze, mur zamkowy. Rybotycze to historia zaklęta w drewnie i kamieniu, poszukajmy więc razem śladów przeszłości.
Zapisz się
06.
Nadzieja
Wyrusz rowerem od Wiaru do Nadziei
Zapraszamy na dwukołową wycieczkę miłośników rowerowych zmagań. Turnicki jest rowerowym rajem dzięki małemu ruchowi drogowemu, urozmaiconej rzeźbie terenu ze wzgórzami porośniętymi karpackimi bukowo-jodłowymi lasami, miniprzełomami rzeki Wiar i Jamninki, łąkami kwietnymi i zdziczałymi sadami owocowymi, gdzie niegdyś rozciągały się wsie.
Trasa wycieczki będzie prowadzić od Wiaru do Nadziei, czyli do potężnej jodły rosnącej w okolicach współczesnego Arłamowa.
Zapisz się
07.
Przyjaźń
Rusz Szlakiem Przyjaźni i odkryj esencję Pogórza Przemyskiego
Szlak Przyjaźni opracowany przez lokalną inicjatywę Kwitnąca Otulina to znak, że obywatele przejmują inicjatywę w projektowanym Turnicki Parku Narodowym. Ten 18-kilometrowy szlak to esencja Pogórza Przemyskiego - oszałamiająca natura, zapierające dech widoki, ale też okruchy historii dawnych miejsc i ludzi. Trasa w formie pętli prowadzi przez Borysławkę, nieistniejącą już ukraińską osadę, Posadę Rybotycką i najstaszą polską murowanę cerkiew, następnie na szczyt Kopystanki (541 m n.p.m) i dalej malowniczą polną drogą do Rybotycz śladami dawnej świetności miasteczka.
Zapisz się
Informacje praktyczne
czyli dojazd, spanie i jedzenie
Gdzie odbywa się Rykowisko w Turnickim?
Rykowisko w Turnickim będzie miało formułę 3 dniowego wydarzenia. W tym czasie odbędzie się rajd rowerowy, obserwacja przyrodnicza, plener fotograficzny i spacer z biologiem. Główne spotkanie odbędzie się w Kalwarii Pacławskiej podczas finału wycieczek rowerowych.
Gdzie mogę spać?
Zachęcamy Was by na Pogórze Przemyskie wybrać się na cały weekend. Przygotowaliśmy dla Was listę miejsc w okolicy, w której możecie zarezerwować nocleg.
SPRAWDŹ
Ile kosztuje udział w Rykowisku?
Wydarzenie jest bezpłatne. Organizujemy je jako grupa wolontaryjna. Jeżeli chcecie nam pomóc możecie zakupić na miejscu cegiełkę i otrzymać tytuł patrona Rykowiska w Turnickim.
Dla kogo Rykowisko?
Na Rykowisko w Turnickim zapraszamy wszystkich, którzy chcą odkryć dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe Pogórza Przemyskiego. Tu każdy znajdzie coś dla siebie - wspólne odkrywanie dzikiej przyrody w terenie, wyzwania sportowe i pyszne jedzenie.
Ile czasu potrwa Rykowisko?
Rykowisko rozpocznie się w piątek od obserwacji przyrodniczej w terenie. W sobotę odbędzie się spacer z biologiem oraz rajd rowerowy prowadzony równocześnie na dwóch alternatywnych trasach, startujących z Kalwarii Pacławskiej. Finałem imprezy będzie wspólne ognisko. W sobotę rano i wieczorem oraz niedzielę rano planujemy kolejne wyjścia w teren.
Kto organizuje Rykowisko?
Inicjatorem Rykowiska w Turnickim jest Kwitnąca Otulina, lokalna inicjatywa opiekująca się projektem Niewidzialny Turnicki Park Narodowy. Zależy nam na integracji lokalnej społeczności dlatego do udziału i wsparcia wydarzenia zaprosiliśmy działających na terenie Pogórza Przemyskiego pasjonatów i aktywistów.
Aktualności
Najnowsze informacje dotyczące Rykowiska w Turnickim.
Wyprawa krajoznawcza – azymut historia
Wyprawa rowerowa – szosą przez Pogórze
Zapraszamy na Noc Kupały na Pogórzu Przemyskim
Noc letniego przesilenia od wieków rozpalała wyobraźnięe mieszkańców Pogórza Przemyskiego. Każdy, niezależnie od narodowości, kręgu kulturowego czy stanu czekał na Noc Kupały. To czas celebrowania miłości, oczyszczenia i urodzaju.
W tym roku Noc Kupały w Turnickim będziemy świętować w sobotę, 18 czerwca. Czeka na Was prawdziwa przygoda w Turnickim Niewidzialnym Parku. Odkryjecie nie tylko potęgę tutejszej natury, ale i zanurzycie się w ludowej tradycji i zwyczajach.
W programie między innymi: spacery, wyprawa w dzicz, wycieczka rowerowa, szukanie kwiatu paproci, warsztaty kwietne, puszczanie wianków, zabawa przy ognisku. Każdy – niezależnie od wieku czy zainteresowań – znajdzie tu coś dla siebie.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Zachęcamy jednocześnie do zakupu cegiełki i dołączenia do grona patronów naszego wspólnego mikrofestiwalu. 100 proc. zebranych środków przeznaczamy na pokrycie kosztów wydarzenia oraz ochronę dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego.