Jeśli lubisz poznawać nowe tereny z perspektywy dwóch kółek, spędzić dzień na rowerowych szaleństwach – bidon w dłoń! Znalazła/eś swoją przygodę! Zaplanowaliśmy dla Was trasy, które pozwolą bezpośrednio poczuć jak bardzo różnorodne jest Pogórze Przemyskie. Będziecie jechać zarówno łagodnymi pagórkami jak i bardziej wymagającymi wyboistymi terenami. Znajdzie się coś dla każdego. Nie martwcie się, będzie chwila na odpoczynek i podziwianie. Zatrzymacie się w ważnych kulturowo i cennych przyrodniczo punktach regionu, o których arcyciekawie opowiedzą Wam nasi przewodnicy.
Zapraszamy Was na rajd rowerowy po drogach i bezdrożach projektowanego Turnickiego w pierwszy weekend astronomicznej jesieni. Chcemy żeby Turnicki był miejscem do wszelakich rodzajów eksploracji. Nie tylko pieszych i samochodowych – również tych rowerowych! Niech każdy pozna piękno tego obszaru tak jak lubi.
Przygotowaliśmy dla Was 2 trasy. Obie rozpoczynają i kończą się w Kalwarii Pacławskiej. Obie pokażą Wam malownicze widoki, uroki przyrody i historyczne pozostałości w ważnych dla tego terenu miejscach. Podczas przerw w tych istotnych punktach nasi przewodnicy przekażą Wam garść ciekawostek. Tak żeby podróż zakończyła się nie tylko satysfakcją z wykonanych kilometrów ale też wzbogaciła Was o nową wiedzę.
Uwaga! Na tej stronie zapisujesz się na krótszy rajd rowerowy – PĘTLA MNIEJSZA
- PĘTLA WIĘKSZA/ PĘTLA MAJOR (40 km; ok. 3-4 h) – 28/09 godz. 10:00 – 13/14:00
Dokładną mapę trasy znajdziesz tutaj: https://pl.mapy.cz/s/gajofumoro
- PĘTLA MNIEJSZA/ PĘTLA MINOR ( 26 km; ok. 2 h) – 28/09 godz. 12:00 – 14:00
Dokładną mapę trasy znajdziesz tutaj: https://pl.mapy.cz/s/cuhogebegu
Podczas rajdu zobaczycie:
- Pacław – wieś, która jest klasycznym przykładem zanikającego świeckiego budownictwa drewnianego. Jego najstarsze drewniane domy pochodzą z I poł. XIX. Będziecie mieli okazję zobaczyć wspaniałą drewnianą remizę strażacką wraz ze świetlicą.
- Paportno – nieistniejącą wieś, po której do dziś zachowało się cerkwisko i cmentarz.
- Wieś Makowa, której historia sięga XV wieku. Na jej obszarze można odnaleźć pozostałości po wielokulturowym osadnictwie tj. Cmentarz ewangelicki , miejsce po cerkwi oraz starą kapliczkę.
- Sprawdzicie wytrzymałość Waszych rowerów na starej brukowanej drodze do Dobromila.
- Wieś Huwniki a w niej zabytkowa cerkiew grekokatolicką oraz pozostałości po folwarku Tyszkowskich – XIX wiecznych magnatów ważnych dla Pogórza Przemyskiego.
Poniższe punkty wycieczki znajdują się tylko na trasie PĘTLI WIĘKSZEJ:
- Pozostałości po nie istniejącej już XV wiecznej wsi Arłamów i wybudowany na jej wzgórzu , popularny wśród turystów monumentalny ośrodek w Arłamowie.
- Osada Kwaszenina (drzewiej Szlachecka wieś prywatna Quaschenina własność Herburtów) i jej dawne Wojskowe Gospodarstwo Rolne w Kwaszeninie
Przewodzić rowerowym przygodom będą:
WALDEK – Miłośnik rowerów od 30 lat żyje nimi także zawodowo. Zakochany w Przemyślu i Pogórzu. Wielbiciel drzew.
JAGA – Przemyślanka z wyboru. Narciarka i rowerzystka. Wychowana w lesie. Dalej ją tam ciągnie.
___
Karpacka inicjatywa lokalna finansowana ze środków Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030 za pośrednictwem Stowarzyszenia „Pro Carpathia”.