17 września 2022 (sobota)
Zapraszamy na rajd rowerowy po drogach i bezdrożach projektowanego Turnickiego w ostatni weekend astronomicznego lata: możecie zdecydować się na trasę rekreacyjną wiodącą asfaltem, bądź też wariant terenowy: szutrowy i wyboisty. Każda z wycieczek wiedzie przez niezwykle cenne przyrodniczo tereny, ale również miejsca przesiąknięte historią trzech żyjących tu niegdyś narodowości, zapewnia również rozległe widoki na pasma Pogórza Przemyskiego i Gór Sanocko-Turczańskich.
Trasa rekreacyjna
Kalwaria Pacławska – Huwniki – Rybotycze – Makowa – blokada Inicjatywy Dzikie Karpaty – Makowa – Huwniki
Długość trasy: 29,7 km, suma podjazdów 430 m, suma zjazdów 430
Startujemy z Kalwarii Pacławskiej przy zabytkowym klasztorze franciszkanów, którego początki sięgają XVII wieku. Miejscowość słynna jako miejsce kultu religijnego i odpustowych pielgrzymek, zachwyca również dawną drewnianą zabudową, którą to wraz z licznymi kapliczkami możemy podziwiać przy długim zjeździe w stronę Huwnik. Oko cieszy również roztaczająca się stąd panorama na serce Pogórza Przemyskiego: bezleśny szczyt Kopystańki, kserotermiczne wzgórza nad Makową i Rybotyczami. Od Huwnik nasza trasa wiedzie wzdłuż meandrującego Wiaru: dzikiej rzeki z licznymi odsłonięciami fliszu karpackiego. W Rybotyczach zaciekawi nas zachowana do dziś małomiasteczkowa galicyjska zabudowa oraz stare cmentarze, szczególnie żydowski z licznymi odnowionymi nagrobkami. Po zwiedzeniu Rybotycz wracamy tą samą drogą, po czym wjeżdżamy w dolinę Makowej, wsi ulokowanej nad potokiem Turnica, którą przed II wojną św. zamieszkiwali głównie Ukraińcy, a także Polacy, Żydzi, Niemcy. Droga wiedzie nas łagodnie lecz uparcie pod górę, wzdłuż potoku Turnica, wgłąb masywu Pasma Działu, aż docieramy do położonej tuż przy drodze blokadzie Inicjatywy Dzikie Karpaty, prowadzonej od wiosny 2021r. jako oddolna, społeczna forma niezgody na wycinkę i dewastację najcenniejszych fragmentów Puszczy Karpackiej w tym rejonie. Następnie wracamy do Makowej i dalej do Huwnik aż pod podjazd prowadzący do Kalwarii Pacławskiej, skąd zostaniemy już zabrani do punktu początkowego naszej wycieczki.
Trasa terenowa
Kalwaria Pacławska – Leszczyny – Makowa – Rybotycze – Posada Rybotycka – Pasmo Działu – Las Borysławka – blokada Inicjatywy Dzikie Karpaty – Suchy Obycz – Paportno – Pacław – Kalwaria Pacławska
Długość trasy: 38,4 km, suma podjazdów 720 m, suma zjazdów 720 m
Będzie to trasa wymagająca, oferująca strome podjazdy, walkę z błotem, zmagania z trudnym terenem, a także bliskość granicy z Ukrainą (koniecznie weźmy ze sobą dowody osobiste na wypadek spotkania ze Strażą Graniczną).
Startujemy z Kalwarii Pacławskiej, miejscowości szeroko znanej jako miejsce kultu religijnego i pielgrzymek, przy zabytkowym klasztorze franciszkanów, którego początki sięgają XVII wieku. Nasza droga kieruje się na południe, przez wieś Pacław ze starą urokliwą drewnianą zabudową, a co ciekawe, to tu w świetlicy wiejskiej kręcono sceny do filmu „Zimna wojna”. Przejedziemy przez wspaniały widokowy punkt „Żytnie”, skąd podziwiać można Góry Sanocko-Turczańskie lub też wypatrzeć złote kopuły cerkwi w odsłaniających się wsiach na Ukrainie. Kierujemy się na prawo do miejscowości Leszczyny, na początku miejscowości mijamy pozostałości PGRu, niegdyś wybudowane po wysiedleniach, dziś niemal równie opustoszałe, oraz drewnianą niewielką świątynię, cerkiew pw. św. Mikołaja, która za czasów PGRu służyła za magazyn. Wyboistą i krętą drogą docieramy wreszcie do asfaltu wiodącego nas w dół do miejscowości Makowa, wzdłuż potoku Turnica. Dalej nasza trasa wiedzie wzdłuż meandrującego Wiaru. W Rybotyczach przyjrzymy się zachowanej do dziś małomiasteczkowej galicyjskiej zabudowie oraz starym cmentarzom, a w Posadzie Rybotyckiej zobaczymy najstarszą murowaną obronną cerkiew w Polsce. Przekraczając Wiar, wjeżdżamy następnie szutrową drogą w Pasmo Działu, przecinamy Las Borysławka, by dotrzeć do głównej asfaltowej drogi prowadzącej w kierunku Arłamowa. Tu przy drodze mijamy blokadę Inicjatywy Dzikie Karpaty, prowadzoną od wiosny 2021r. jako oddolna, społeczna forma niezgody na wycinkę i dewastację najcenniejszych fragmentów Puszczy Karpackiej w tym rejonie. Odtąd towarzyszą nam znaki niebieskiego szlaku pieszego: wspinamy się pod Suchy Obycz – najwyższy szczyt Pogórza Przemyskiego (618 m.n.p.m.), po prawej towarzyszy nam Las Turnica, następnie długą leśną drogą, skąd niedaleko już do granicy, zjedziemy w stronę nieistniejącej wsi Paportno, z zachowanym jedynie starym cmentarzem i dziczejącymi drzewami owocowymi. Wkrótce docieramy do znanego nam już podjazdu pod Żytnie, gdzie zamkniemy naszą pętle i przez Pacław wrócimy do Kalwarii Pacławskiej.