Wianki 2023

Zobacz
przygody

Spotykamy się, by wspólnie celebrować czas letniego przesilenia, poczuć niezwykły klimat karpackiego pogranicza oraz zachwycić się dziką przyrodą Pogórza.

Wianki w Turnickim, rozpoczną się 24 czerwca o świcie i potrwa aż do późnej nocy. Zapraszamy Was do Rybotycz, miejsca z historią, 30 km od Przemyśla. Na uczestników festiwalu czekają: koncerty, warsztaty, spacery historyczne, wyprawy w dzicz, biegi terenowe, poszukiwania kwiatu paproci, ceremonia wianków i zabawa przy ognisku.

wianki_plan_2023

Przygody

Turnicki Ultra

Nasz Bieg, oparty na dwóch trasach - 17 i 48 km, jest częścią spotkania z przyrodą i kulturą Pogórza Przemyskiego i Gór Słonnych. Wspólnie z przemyskim Przewodnikiem PTTK Kamilem Zarańskim przygotowaliśmy trasy biegowe umożliwiające poznanie tego, co najlepsze w Turnickim. Obie trasy są pętlami i startują z bramy Wianków w kierunku historycznej Borysławki - to potok będący dopływem Wiaru, ale również wygasła osada, która pozostawiła w dolinie ślady po Cerkwii. Nasza trasa wyprowadza podbiegiem na Dział. Następnie trasa 17 km biegnie w całości Szlakiem Przyjaźni, uzyskując łączny podbieg 400 m.

Czas trwania: 6 h

Szlakiem Grodzisk

Zapraszamy was na wędrówke szlakiem najdawniejszej historii Pogórza Przemyskiego. Cofniemy się do czasów: prehistorycznych osad, kurhanów i kopców sygnalizacyjnych, średniowiecznych grodów i warowni strzegących dostępu do słonych źródeł, które stanowiły o bogactwie tych ziem. Poznamy plemiona które zamieszkiwały te ziemie zanim należały one do jakiegokolwiek królestwa. Przyjrzymy się ich technikom obronnym i sposobom budowania umocnień. Odwiedzimy zarówno miejsca już przebadane archeologicznie jak i te, które wciąż kryją przed nami swoje tajemnice.

Start: godz. 9:30
Czas trwania: 4-5 h

Dzikie Pogórze

Odkryj dziką stronę Pogórza Przemyskiego wraz z doświadczonymi przewodnikami i ekspertami w swoich dziedzinach. Będziemy poruszać się różnymi ścieżkami, szukać rusztowań bioróżnorodności, poruszać zależności między gatunkami, przechodzić przez łańcuch troficzny.

Start: godz. 8:30
Czas trwania: 5 h

Mamy komplet

Zapisz się na listę rezerwową, napisz na wianki@niewidzialnypark.pl

Wielokulturowe Rybotycze

Tę przygodę poprowadzi Stanisław Kryciński. Za sprawą jego legendarnych krajoznawczych przewodników niejeden czytelnik zakochał się w Pogórzu Przemyskim, Bieszczadach i Łemkowszczyźnie, miejscach zapomnianych, których historię i kulturę pan Kryciński niestrudzenie odkrywa.

Czas trwania: ok. 2,5 h

Mamy komplet

Zapisz się na listę rezerwową, napisz na wianki@niewidzialnypark.pl

Kraina Kolosów

Czy wiesz czym są matki drzewa? Szlakiem karpackich olbrzymów poprowadzi nas Piotr Klub, człowiek instytucja, jeden z autorów inwentaryzacji przyrodniczej terenu projektowanego Turnickiego Parku Narodowego. Punktem kulminacyjnymi przygody będzie ukłon jaki złożymy Nadziei, jednej z największych jodeł Pogórza Przemyskiego. To drzewo-symbol dla naszej społeczności. Jodła została przez nas odkryta, opisana, nazwana i otoczona specjalną atencją.

Start:
godz. 10:00 (wycieczka rowerowa)
godz. 11:30 (autobus)
Czas trwania: ok 2,5 h

Mamy komplet

Zapisz się na listę rezerwową, napisz na wianki@niewidzialnypark.pl

Cerkwie i ikony

Do największych skarbów Pogórza Przemyskiego należy bez wątpienia Cerkiew św. Onufrego w Posadzie Rybotyckiej. Ta najstarsza zachowana cerkiew obronna na polskich ziemiach nieczęsto otwiera swoje progi dla zwiedzających. Tym razem nadarzy się niepowtarzalna okazja, by nie tylko ją podziwiać, ale i wysłuchać pasjonującej opowieści Jarosława Giemzy, wybitnego znawcy ikon i architektury cerkiewnej.

Start: godz. 10:20
Czas trwania: 2,5 h

Mamy komplet

Zapisz się na listę rezerwową, napisz na wianki@niewidzialnypark.pl

Las poplątanych opowieści

W lesie pogubiły się opowieści, poplątały się, wpadły do potoku. Te najmniejsze schowały się w norach, te większe siedzą na drzewach. Kompletny bałagan. W tym bałaganie, zgubiła się przyprawa, która sprawa, że baśnie się opowiadają, historie się toczą, a najnudniejsza wyprawa staje się magiczna i dzieją się rzeczy niemożliwe. Ot chociażby zakwita kwiat paproci. Czas wyruszyć na poszukiwania. Wejść do niewidzialnego świata, chodzić na czterech łapach, wspinać się na drzewa, wydawać strasznie dziwne dźwięki, oraz zatańczyć taniec wielkich drzew!

Start: godz. 12:00
Czas trwania: ok. 2,5 h

Mamy komplet

Zapisz się na listę rezerwową, napisz na wianki@niewidzialnypark.pl

Warsztaty

Kąpiel leśna

Shinrin-yoku wywodzi się z Japonii, gdzie powstało jako praktyka łagodząca wysoki poziom stresu i współczesnego “zabiegania”. Dla znieczulanych przez szum informacyjny zmysłów terapeutą ma być las. Las tworzą nie tylko drzewa, ale i woda, powietrze, gleba, grzyby, zwierzęta. W trakcie niespiesznego spaceru będziemy poszerzać doznania wszystkich naszych zmysłów, by poczuć się częścią lasu. Te warsztaty uważnego bycia w lesie są nie tylko duchową terapią, ale i naukowo potwierdzonym sposobem na wzmocnienie odporności i zredukowanie stresu. Warsztaty poprowadzi dla nas Kasia Podlaska.

Prowadzący: Kasia Podlaska

Czas trwania: 2,5 h

Zapisy w dniu imprezy

Warsztaty botaniczne

Poszukiwania kwiatu paproci w Noc Kupały to wyraz szerszej i powszechniejszej niegdyś obrzędowości, w której rośliny miały moc magiczną i symboliczną. Historyczno-etniczny kontekst ziołolecznictwa przybliżą nam warsztaty z pasjonatem Adrianem Gałązką, absolwentem ogrodnictwa SGGW, obecnie studentem zielarstwa. Adrian pokaże nam las, łąkę, brzeg rzeki jako naturalną aptekę. Podczas odkrywania bogactwa flory okolicy skupimy się także na dzikich roślinach jadalnych, które interesują znawców survivalu.

Prowadzący: Adrian Gałązka

Czas trwania: 1 h

Zapisy w dniu imprezy

Warsztaty ceramiczne

Warsztaty z pracowni “Ceramiczny Lis” z Przemyśla szukać będą chętnych rąk i ciekawych pomysłów zainspirowanych przyrodą. My dorośli i zapewne skore do zabawy dzieci, będziemy lepili w glinie figurki leśnych zwierzątek i wykonywali pojemniczki ozdabiane łąkowymi motywami. Za dodatkową niewielką opłatą (5 zł) figurki będzie można wypalić w pracowni i gotowe odebrać z przemyskiej pracowni. Opiekę nad uczestnikami roztoczy Marta Katyńska.

Prowadzący: Ceramiczny Lis

Czas trwania: 1 h

Zapisy w dniu imprezy

Warsztaty fotograficzno-ornitologiczne

Niezapomnianą pamiątką z festiwalu mogą być zdjęcia wykonane podczas warsztatów fotografii przyrodniczej, w szczególności ptasiego żywiołu, będącego wyzwaniem dla fotografów. Z poszanowaniem ciszy lasu i spokoju jego mieszkańców Reto Fuerst poprowadzi nas na wycieczkę, w trakcie której przybliży nam tajniki fotografii. Reto jest autorem wielu niesamowitych zdjęć przyrody prezentowanych na naszej stronie FB. Z pewnością okazji do uchwycenia w obiektywie piękna Turnickiego nie zabraknie.

Prowadzący: Reto Fuerst

Czas trwania: 3 h

Zajęcia z jogi

Czy pamiętacie Kasię Olech z ubiegłorocznych warsztatów jogi? Również i tego roku Kasia poprowadzi dla nas fantastyczne ćwiczenia na macie. Dedykowane są każdemu, przeciętnie sprawnemu uczestnikowi. Najważniejsze są chęć i pozytywne nastawienie. Zestaw prezentowanych ćwiczeń obejmuje skupianie się na oddechu, relaksację, rozciąganie. Po odbytej sesji jogi nasz oddech, koncentracja i samopoczucie ustabilizują się, odpocznie nas kręgosłup, a nasze ciało powie nam “dziękuję!”.

Prowadzący: Kasia Olech

Czas trwania: 1 h

Zapisy w dniu imprezy

Warsztaty w drewnie: domki dla owadów

Zespół z Krakowa “Bure Wióry” z drewna i sklejki potrafi wyczarować zabawki, figurki, ozdoby świąteczne oraz domki dla owadów, których to budowę zaprezentują podczas wiankowych warsztatów. Prace często powstają z recyclingu lub ścinków, a inspiracją do projektów jest nie kto inny, jak zwierzęta i przyroda. Warsztaty budowy domków dla owadów to przeżycie obróbki tak specyficznego i pięknego materiału, jakim jest drewno. Nabyta umiejętność pozwoli nam na sporządzenie domku dla często niedocenianych zapylaczy: pszczół samotnych.

Prowadzący: Bure Wióry

Czas trwania: 45 min

Zapisy w dniu imprezy

Warsztaty zielarskie

O ziołach i ich leczniczych właściwościach pochodząca z otuliny Turnickiego Ola Ryzner wie wszystko. Podczas tych warsztatów odkryjemy niepospolite właściwości pospolitych zdawałoby się gatunków, po których nasz wzrok się zazwyczaj prześlizguje, a stopy je depczą. Poznamy i zadziwimy się, jak ciekawe i zdrowotne właściwości mają trawy i zioła w naszym najbliższym otoczeniu, i jak ich umiejętnie używać. Olę można będzie też spotkać na jej stoisku z wyrobami ziołowymi, które również serdecznie polecamy Waszej uwadze.

Prowadzący: Aleksandra Ryzner

Czas trwania: 1 h

Zapisy w dniu imprezy

Warsztaty śpiewu białego

Warsztaty śpiewu białego, podczas którego uczestnicy i uczestniczki dowiedzą się jakie znaczenie znaczenie w śpiewie ludowym ma oddech i emisja głosu, nauczą się ćwiczeń głosowych, które pomogą w uzyskaniu prawidłowego brzmienia. Ponadto w trakcie warsztatów będzie okazja nauczenia się kilku ukraińskich ludowych piosenek, w tym i kupalskich.

Prowadzący: Ivanna Danyleiko z Kijowa,
absolwentka Akademii Muzycznej, doświadczona śpiewaczka i świetna nauczycielka.

Czas trwania: 1 h

Warsztaty artystyczne "Kwiaty awangardy"

Wycinanki z papieru – czy to tylko stare tradycje sztuki ludowej? “Kwiaty awangardy” pokażą nam, że wycinanka inspirować może się przyrodą w sposób zupełnie nowatorski. Prowadząca warsztaty Lila tworzy nie tylko wycinanki, ale i komiksy oraz lepi artystyczne formy w glinie. Pochodzi z Charkowa w Ukrainie, znanego jako miasto przemysłowe, gdzie sztuka awangardowa bujnie rozwijała się już od początku ubiegłego wieku. “Kwiaty awangardy” powstaną z przekształcania zapodanych przez przyrodę form w konkretny znak graficzny, który będzie następnie wycinany, a całość kolorowana farbami.

Warsztaty artystyczne "Światło wycinanki"

Prowadząca warsztaty Natalia, malarka i rysowniczka z Dnipra, przybliży Wam bardziej tradycyjną formę wycinanki i podzieli się z Wami swoimi artystycznymi sekretami. Klasyczna wycinanka przez lata była elementem świątecznego wystroju wiejskich izb i wciąż pozostaje symbolem sztuki ludowej. Wycinanki pokazują, że nawet tak prosta technika może być wspaniałym narzędziem, by tworzyć kunsztowne ozdoby. Będziemy eksperymentować z symetrią, kształtami i wzorami: tymi konkretnymi i bardziej abstrakcyjnymi. Prace powstaną z użyciem uprzednio przygotowanych pleksi, na które nanosić będziemy swoje kompozycje.

"Permakultura. Zdrowe życie w niezdrowych czasach."



Prowadząca: Monika Podsiadła

Start: 14:00

Koncerty

Scena Folk

W tym roku gościmy zespoły przywracające do życia trzy dawne tradycje muzyczne tego regionu: ukraińską, polską i żydowską, nie zabraknie również muzyki w klimacie fantasy.

godz. 15:30 - 19:00

Scena Alter

Na scenie pojawią się cztery zespoły, oryginalne i różnorakie żywioły muzyczne, które połączy jedno zadanie: zaproszenie i rozkołysanie nas do zabawy, trwającej do późnej nocy.

godz. 20:00 - 23:30

Wianki tworzą:

Informacje praktyczne

Gdzie odbywają się Wianki?

Festiwal odbywa się na terenie Gospodarstwa “Nad Potokiem” w Rybotyczach, 26 km (40 min jazdy autem) na południe od Przemyśla: oto Miejsce Festiwalu na Google Maps. Przygody festiwalowe odbywają się w miejscach opisanych dla każdej z przygód na stronie https://niewidzialnypark.pl/wianki. Większość warsztatów, ceremonia Wianków i wszystkie koncerty odbywają się na terenie Gospodarstwa.

Kto organizuje Wianki?

Inicjatorem Wianków w Turnickim jest Kwitnąca Otulina, lokalna inicjatywa opiekująca się projektem Niewidzialny Turnicki Park Narodowy. Festiwal organizujemy oddolnie jako grupa wolontariuszy. Zależy nam na integracji lokalnej społeczności, dlatego do udziału i wsparcia wydarzenia zaprosiliśmy działających w Otulinie artystów, wytwórców, pasjonatów i aktywistów.

Wydarzenie jest częściowo finansowane ze środków w ramach projektu „Obywatelskie Pogórze Przemyskie” sfinansowanego przez NIW – CRSO ze środków Programu NOWEFIO na lata 2021-2030. Projekt realizuje Lokalna Organizacja Turystyczna „Wrota Karpat Wschodnich” we współpracy z Fundacją Dziedzictwo Przyrodnicze i wolontariuszami z Kwitnącej Otuliny.

Czy festiwal jest płatny? Czy są bilety wstępu?

Nie, nie ma również biletów wstępu na festiwal, wszyscy są mile widziani! Tylko miejsca na warsztaty i przygody są ograniczone, dlatego zachęcamy do wcześniejszej rejestracji na nie: https://niewidzialnypark.pl/wianki.

Jak wesprzeć festiwal i projekt Niewidzialny Turnicki Park Narodowy?

Fundusze zbieramy na internetowej zbiórce https://zrzutka.pl/efz7ca. Jeśli wesprzesz nas, zostaniesz Patronem Wianków i otrzymasz specjalny prezent. Na Allegro trwa sprzedaż bluz, koszulek i mapy Turnickiego – będzie można je także kupić na miejscu. Cały dochód trafia na organizację naszego festiwalu: to koszty zabezpieczenia medycznego, ochrony, logistyki, zwroty kosztów dla przyjeżdżających artystów. Możesz także zapisać się do pomocy jako wolontariusz festiwalu: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSewAHEueDKPoWHAVQ6I_mn-5xjHO2AJpDkoXb2lAKBToNRfGQ/viewform?pli=1

Gdzie mogę spać?

Zachęcamy Was by na Pogórze Przemyskie wybrać się na cały weekend. Przygotowaliśmy dla Was listę miejsc w okolicy, w której możecie zarezerwować nocleg.

SPRAWDŹ

Nie mam własnego auta, jak dojadę?

Skorzystać możesz z:
1. PKSu Przemyśl, rozkład jazdy do Rybotycz TUTAJ. Brak kursów w niedzielę.
2. Busa Eurowit, kursuje najdalej do Makowej, miejscowości przed Rybotyczami. Brak kursów w niedzielę. Odjazdy z dworca autobusowego PKS Przemyśl. Kontakt: 501 109 954.
3. Naszej grupy na FB - zgłoś swoją potrzebę przejazdu dla uczestników wydarzenia, aby sprawdzić, czy możesz się z kimś zabrać.

Gdzie mogę zaparkować auto na terenie festiwalu?

Gospodarstwo “Nad Potokiem” w Rybotyczach znajduje się po drugiej stronie rzeki Wiar – auto można zostawić tylko na wydzielonym terenie przy szosie, na wydzielonym terenie, przed przejazdem przez rzekę. Zapraszamy także do przyjazdu rowerem, kilka rowerów będzie także dostępnych dla Was na miejscu.

Gdzie mogę zanocować?

Listę polecanych agroturystyk znajdziesz na https://niewidzialnypark.pl/noclegi. Im wcześniej zarezerwujesz nocleg, tym lepiej, gdyż otrzymujemy sygnały, że miejsca się powoli kończą. Możesz także odpłatnie rozbić namiot na terenie Gospodarstwa “Nad Potokiem”, przed przyjazdem prosimy o wpisanie się na listę namiotową: https://app.evenea.pl/event/polewianki/. Zachęcamy do pozostania na Pogórzu Przemyskim cały weekend, w niedzielę również nie zabraknie atrakcji.

Co potrzebuję ze sobą zabrać?

Przydadzą się odpowiednie buty i dłuższe spodnie, woda i naładowany telefon, szczególnie jeśli uczestniczysz w jednej z Przygód-spacerów. Na wypadek deszczu zabierz parasol, płaszcz przeciwdeszczowy. Na terenie festiwalu przyda się kocyk. Bardzo ważne: zabierz ze sobą gotówkę, gdyż w Gospodarstwie “Nad Potokiem” nie można płacić kartą, a do najbliższego bankomatu jest ok. 15 km. Z gotówką skorzystać można z pysznej oferty baru: grill, dania ciepłe, napoje, lody. Bardzo ważne: na spacerach miej ze sobą dokument tożsamości, gdyż będziemy blisko granicy z Ukrainą.

Czy mogę zabrać ze sobą psa?

Tak, pies musi być na smyczy oraz posiadać kaganiec, jeśli tego wymagają względy bezpieczeństwa.

Aktualności

Wianki tworzą:

Partnerzy:

Sponsorzy:

Festiwal wspierają:

Teraz Twój ruch

Zobacz poprzednie Wianki: