Po koncertach Sceny Folk wraz z nastaniem wieczora swój repertuar odkryje przed nami Scena Alter. Na scenie pojawią się cztery zespoły, oryginalne i różnorakie żywioły muzyczne, które połączy jedno zadanie: zaproszenie i rozkołysanie nas do zabawy, trwającej do późnej nocy. Koncerty rozpoczną się tuż po ceremonii Wianków, około godz. 20.
Do muzyki bardowskiej znanej nam ze sceny Folk, ale w wydaniu współczesnym, powrócimy dzięki Aldaronowi. Główną osią zainteresowań artysty są poszukiwania duchowości współczesnego człowieka, jego relacje z naturą, o których śpiewa czule i z nadzieją przede wszystkim. Aldaron, jak na barda przystało, swą drogę muzyczną zaczął już jako wędrownik i autostopowicz, grając i śpiewając w różnych krajach, by wreszcie zagościć na scenach festiwali, domów kultury, a nawet nagrać teledysk z Paprodziadem.
Nietuzinkowy projekt tegorocznych Wianków przedstawi Jeden wieczór dwa koncerty. To kompozycja dwóch artystów o różnych stylach muzycznych, które udaje im się spleść w jedną całość. Z subtelnego oblicza artystki Pa Lua w indierockowym brzmieniu koncert przejdzie w bluesowo-rockową charyzmę Michała Wójciaka. Grająca na gitarze i ukulele Pa Lua inspiracji do tworzenia szuka wśród natury oraz w drugim człowieku. Swoim występem postara się zabrać nas do swojego lekko romantycznego, wrażliwego świata muzyki.
Wraz z nastaniem nocy na scenie wybrzmi energia krakowskiego zespołu Mentalny remont. Tej muzyce najczęściej przypisuje się etykietę eksperymentalnego dubu, ale zespół nie pozwoli się tak łatwo zaszufladkować. Artyści zaskoczą nas niejednym: brzmieniem fletu poprzecznego, melodiki, inspiracją słowiańskimi tradycjami i poezją Staffa. Towarzyszyć nam będzie głęboki, transowy rytm basu, znak rozpoznawczy dubu, do którego z pewnością pozwolimy się rozkołysać.
Na finał przygotowaliśmy dla was prawdziwą petardę muzyczną. Gdy na scenie pojawi się założony w Żurawicy pod Przemyślem zespół Cztery Kilo Obywatela, nie sposób będzie ustać w miejscu. Klimat muzyczny zespołu oddają tytuły nagranych albumów: „Wychowani na trzepaku” ,„To Nieprawda”. W tekstach pisanych z przymrużeniem oka przewijają się mięsiste często obserwacje z życia codziennego. Dajmy ponieść się temu żywiołowi powstałemu z połączenia punk rocka, ska-punka, rocka i domieszki reggae.