Sezon Mgieł
Przychodzi taki czas, że jesienna mgła spowija Pogórze Przemyskie.
Powietrze jest wtedy gęste od kropelek wody. To co znane i przewidywalne zamienia się w kontur i wyobrażenie. Mgła ogranicza widoczność. Zatrzymuje czas. Wyjmuje z kontekstów. Musisz podejść bliżej by odkryć to co wartościowe:
· Jodłę Nadzieję
· Dolinę Orłów
· Najstarszą murowaną cerkiew w Polsce
· Magię ludową Karpat Wschodnich
·Królestwo grzybów
W długi listopadowy weekend (11-13.11.2022) przyjedź do Niewidzialny Turnicki Park Narodowy. Zachwyć się naturalnymi i kulturowymi dobrami narodowymi, które są tu na wyciągnięcie ręki. Odkryj je na swoich zasadach. Solo lub wspólnie z naszymi przewodnikami.
Przeżyj jedną z przygód na jesiennym mikrofestiwalu w Niewidzialnym Turnickim.
01.
Szlak cerkiewny - wycieczka + spacer
(sobota 10:30 ok. 5h)
Obszar projektowanego Turnickiego Parku Narodowego to w dużej mierze krajobraz opuszczonych wsi, niegdyś tętniących życiem. Tu na terenie Turnickiego mieszkali wspólnie od wielu wieków Rusini-Ukraińcy, Polacy, Żydzi, z domieszką niemieckich kolonistów, w większych osadach znajdowały się zatem świątynie różnych obrządków. Przenikanie się kultur i religii było tu naturalne, o czym świadczą mieszane małżeństwa, wspólne użytkowanie cerkwi lub kościoła, gdy brak było świątyni w danym obrządku.
Ruszymy wraz ze świetnymi przemyskimi przewodnikami śladem okruchów tej różnorodności. Skupimy się na cerkwiach jako obiektach zapomnianych, ale nie zabraknie na naszym szlaku także kościoła katolickiego oraz cmentarza żydowskiego.
Będziemy się przemieszczać profesjonalnym busem z kierowcą. W planie także ok. 2h spacer.
Zapisz się
02.
Flora, Fauna i Funga - spacer przyrodniczy
(sobota 11:00, ok 3-4h)
Kraina kolosów - tak czasami nazywamy Pogórze Przemyskie. W dobrze zachowanych fragmentach Puszczy Karpackiej rosną jednak nie tylko gigantyczne drzewa o wymiarach pomnikowych. To tętniący życiem łańcuch zależności i powiązań. Wokół wielkich drzew najczęściej występują inne reliktowe organizmy puszczańskie. Tu wiodą drobne leśne ścieżki wydeptywane przez mieszkańców lasu. Krzyżują się terytoria dużych drapieżników. Cykl życia nie zatrzymuje się tu choćby na chwilę. W trakcie naszego spaceru ruszymy jego fascynującym tropem.
Spacer z przewodnikami m.in Stanisławem Kucharczykiem, Robertem Gatzką i Tomkiem Nabiałkowskim.
Zbiórka w agroturystyce Zakole Wiaru w Grąziowej.
Zapisz się
03.
Wieczór z magią Karpat
(sobota 18:00 - ok. 2h)
Mądrość ludowa zaklęta w rytuałach, przesądach, wierzeniach i całym uniwersum istot nieludzkich nadal ma niezwykłą moc przyciągania. Czy w ustalonym świecie praw naukowych, ustalonego porządku społecznego i kościołów światowych magia ludowa ma szansę przetrwać? Jak ją odkrywać? Na te i inne pytania poszukamy odpowiedzi wspólnie z naszą przewodniczką po mądrościach ludowych.
Zapraszamy na wieczorne spotkanie w starej chacie ogrzewanej tradycyjnym piecem, która pełni obecnie funkcję świetlicy kulturalnej. W planach ciepły posiłek dla chętnych osób.
Zapisz się
Informacje praktyczne
czyli dojazd, spanie i jedzenie
Gdzie odbywa się
Sezon Mgieł?
Nasz jesienny mikrofestiwal jest rozproszony po zachodniej i centralnej części Pogórza Przemyskiego. Odwiedzimy między innymi Arłamów, Grąziową, Leszczawę Dolną, Dolinę Jamnej.
Z Ustrzyk Dolnych i Przemyśla czeka Was około 30-minutowa podróż, a dojazd z Krosna i Rzeszowa to około 1,5 h.
Gdzie mogę spać?
Zachęcamy Was by na Pogórze Przemyskie wybrać się na cały długi weekend listopadowy. Przygotowaliśmy dla Was listę miejsc w okolicy, w której możecie zarezerwować nocleg.
Ile kosztuje udział
w Sezonie Mgieł?
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Organizujemy je jako grupa wolontaryjna. Jeżeli chcecie nam pomóc możecie na miejscu zakupić cegiełkę. Jedyny koszt wiąże się z udziałem w wycieczce po szlaku cerkiewnym - 30 zł od osoby (bilety są na pokrycie kosztu wynajmu bezpiecznego busa wraz z kierowcą).
Dla kogo mikrofestiwal?
Na Sezon Mgieł w Turnickim zapraszamy wszystkich, którzy chcą odkryć dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe Pogórza Przemyskiego. Tu każdy znajdzie coś dla siebie - wspólne odkrywanie dzikiej przyrody w trudnym terenie oraz dziedzictwa kulturowe Karpat Wschodnich.
Ile czasu potrwa
Sezon Mgieł?
Nasz jesienny mikrofestiwal w Turnickim będzie trwał od piątku do niedzieli. Jednak jedynie sobota ma organizowane wydarzenia z przewodnikami. W piątek oraz niedzielę zachęcamy do samodzielnego odkrywania Turnickiego z naszą grą terenową. Więcej informacji wkrótce.
Kto organizuje
Sezon Mgieł?
Inicjatorem Sezonu Mgieł w Turnickim jest Kwitnąca Otulina, lokalna inicjatywa opiekująca się projektem Niewidzialny Turnicki Park Narodowy. Zależy nam na integracji lokalnej społeczności dlatego do udziału i wsparcia wydarzenia zaprosiliśmy działających na terenie Pogórza Przemyskiego artystów, wytwórców, pasjonatów i aktywistów.