Zapraszamy na spotkania z ludźmi, którzy niosą w sobie opowieści — zapisane w pieśniach, krajobrazach, książkach i badaniach. Podczas spotkań będziecie mogli zanurzyć się w światy: śpiewu, historii, Karpat, morza i mokradeł. Każde z tych spotkań to osobna podróż — w głąb miejsca, pamięci i tego, co naprawdę ważne.
🐗Dzika Scena będzie poświęcona przyrodzie — lasom, rzekom, mokradłom i wszystkim żywym istotom.
🐴 Scenie na Wozie będzie gościć autorów, pasjonatów historii i kultury Pogórza Przemyskiego. Będziemy wspólnie odkrywać, co wciąż kryją dawne wsie i opowieści niesione z pokolenia na pokolenie.
Piotr Chmielewski
Piotr Chmielewski – Doktor nauk socjologicznych, członek Sekcji Socjologii Środowiska Polskiego Towarzystwa Socjologicznego. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się na społecznych uwarunkowaniach ochrony przyrody, w szczególności na ochronie dużych ssaków drapieżnych oraz udziale społeczności lokalnych w zarządzaniu zasobami środowiska. Współautor publikacji naukowych w krajowych i międzynarodowych czasopismach.. W działalności na rzecz zrównoważonego rozwoju, jego głównym polem specjalizacji jest Cel Zrównoważonego Rozwoju ONZ nr 15 – ochrona zrównoważonych ekosystemów lądowych i różnorodności biologicznej.
Aktywny członek Stowarzyszenia „Z Szarym za Płotem”, działającego na rzecz ochrony wilków i budowania dobrego sąsiedztwa z tym gatunkiem. Posiada doświadczenie w pracy w organach administracji samorządu terytorialnego oraz wieloletnie doświadczenie w pracach w międzynarodowych i krajowych przyrodniczych organizacjach pozarządowych.
🐗 DZIKA SCENA 13:00
Daniel Petryczkiewicz
Fotograf, bloger, aktywista, pasjonat rzeczy małych, dzikich i lokalnych. Absolwent pierwszego rocznika Szkoły Ekopoetyki Julii Fiedorczuk i Filipa Springera przy Instytucie Reportażu w Warszawie.
Zakochany w lokalnej rzeczce Małej i jej Rozlewiskach, które odkrył na nowo i o które walczy od ponad 2 lat. Z Małą uczestniczy także w programie „Pamiętajmy o Mokradłach”. Współdziała i współpracuje z kolektywami: Siostry Rzeki, Alarm dla Klimatu, Stowarzyszenie Nasz Bóbr, Lasy i Obywatele, Jaki Będzie Las.
Autor wystaw: Meandry 2015 oraz #NoBeautyInPlastic 2019 oraz Drzewa i Ludzie 2021. Laureat nagrody publiczności za projekt społeczny roku 2019 w plebiscycie portalu Ulica Ekologiczna. Inicjator spotkania twórczo-aktywistyczno-poetyckiego „Święto Wody” w Konstancinie-Jeziornej. Publikuje teksty i fotoreportaże o tematyce ekologicznej m.in. w Magazynie „Pismo”.
🐗 DZIKA SCENA 14:00
prof. Jan Marcin Węsławski
Ur. 1955 r., profesor, kierownik Zakładu Ekologii Morza w Instytucie Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie. Członek Rady Naukowej Morskiego Instytutu Rybackiego, jest członkiem Komitetu Badań Morza PAN, Komitetu Badań Polarnych PAN oraz Komitetu Biologii Środowiskowej i Ewolucyjnej PAN. Brat Potok Brzezianek.
Specjalista od ekologii morskich wybrzeży, sieci troficznych i skorupiaków. Za najbardziej udane przedsięwzięcie uważa opracowanie systemu oceny wrażliwości wybrzeży arktycznych na rozlewy ropy naftowej. Ponad 45 miesięcy spędził na wyprawach polarnych i morskich. Nieobce są mu Spitsbergen, Ziemia Franciszka Józefa, Wyspa Niedźwiedzia, Ziemia Ellesmera, Grenlandia Północno-Wschodnia, Półwysep Kola, a także morza: Bałtyckie, Grenlandzkie, Barentsa, Norweskie, Karskie i Baffina. Hobby: pływanie w kanoe oraz strzelanie z tradycyjnego łuku. Interesuje się historią wypraw polarnych, pasjonuje go także Tolkien i jego Śródziemie. Mieszka w Gdyni, 500 metrów od morza.
🐗 DZIKA SCENA 15:00
Bartosz Gałązka
Niestrudzony wędrowiec, przemierzający polskie wsie i miasteczka w poszukiwaniu ginących pieśni. Badacz i znawca folkloru słowno-muzycznego z południowej i południowo-wschodniej Polski. Trzykrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Twórca i koordynator projektów dokumentujących i opisujących różnorodne zachowane przejawy kultury tradycyjnej. Autor wielu książek, artykułów oraz wydawnictw płytowych, których celem jest przede wszystkim ocalenie od zapomnienia autentycznych śpiewów tradycyjnych pochodzących z różnych stron Podkarpacia. Promotor rewitalizacji dawnych śpiewów wśród społeczności, z których się wywodzą. Pomysłodawca i realizator warsztatów, których uczestnicy poznają lokalne lub regionalne – „swoje” – pieśni, osadzone w niezbędnych do ich zrozumienia kontekstach wykonawczych. Juror przeglądów śpiewaczych m.in. organizowanych dla zespołów działających na ziemiach Pogranicza Nadsańskiego… i badacz-amator świata polskich motyli.
🐴 SCENA NA WOZIE 13:00
Stanisław Kryciński
Pisarz, który od dekad wędruje ścieżkami Pogórza Przemyskiego, zanim jeszcze ktokolwiek nazwał je „dziką krainą”. To nie tylko autor — to archiwista pamięci. Pasjonat, który z miłości do tego regionu odnowił niejedną zapomnianą mogiłę, otworzył dziesiątki zakurzonych drzwi i w każdej dolinie słyszy coś więcej niż tylko echo.
Porozmawiamy o jego najnowszej książce „Pogórze Przemyskie. Okaleczone Pogranicze”, zamykającej wieloletnią trylogię przewodników po tych terenach. Ale porozmawiamy też o czymś więcej — o tym, co zostało z ludzi, którzy tu kiedyś żyli. O potencjale tej ziemi, o historii pisanej nie w podręcznikach, ale w ruinach cerkwi, śladach stóp, starych mapach i legendach przekazywanych szeptem.
Będzie to spotkanie z człowiekiem, który widzi w krajobrazie coś więcej niż widok. Z kimś, kto wierzy, że to, co przeszłe, może być mostem do tego, co przed nami.
Spotkanie autorskie z ekspertem jest możliwe dzięki wsparciu Wydawnictwa Libra PL.
Wydawnictwo Libra PL
🐴 SCENA NA WOZIE 14:00