Obserwacja przyrodnicza

Obserwacja przyrodnicza

Jesień na Pogórzu Przemyskim to świetny moment by ruszyć na obserwację przyrodniczą. W puszczy dzieje się bardzo dużo. Drzewa zmieniają swoje barwy. Chłodne poranki i wieczory są zaproszeniem dla mgieł. W takiej scenerii odbywa się czas rykowiska czyli jelenich godów. Puszcza rezonuje od ich donośnych ryków. To nie tylko czas czas walki o dominację i miłości. To także czas rozstań. Młode wilki, które opuściły grupy rodzinne rozpoczynają daleką wędrówkę w poszukiwaniu nowych terytoriów. Ptaki wędrowne albo już odleciały, albo intensywnie szykują się do długiej podróży. Do tej grupy nie należy sóweczka. Wrzesień to czas wzmożonej aktywności najmniejszej z polskich sów.  Jej donośne, jednostajne pogwizdywanie, brzmiące przeciągle fiuuuuu, można najczęściej usłyszeć w ciepłe, jesienne popołudnia. Wydaje je samiec, ostrzegając w ten sposób rywali – inne samce swego gatunku, że drzewo na którym siedzi i teren wokół niego jest już zajęty. W ten sposób próbuje także zwabić samicę – kandydatkę na przyszłą żonę. Dużo dzieje się także u żbika. Pogórzańskie koty gromadzą zapas tłuszczyku pod skórą, a w upatrzonych dziuplach zaczynają składować zapas upolowanych gryzoni i drobnych ptaków.

Jeżeli chcecie ruszyć z przewodnikiem w dzikie miejsca by odkryć tajemnice, które skrywa Niewidzialny Turnicki Park Narodowy to nadarza się świetna okazja. Przygotowaliśmy dla Was 4 terminy w trakcie Rykowiska w Turnickim. Będziemy wędrować na granicy nocy i dnia w kameralnych 5-7 osobowych grupach.

Zapiszcie się na jeden z 4 terminów
(czas wędrówki 3-4h):

16 września, 16:30 – Link do zapisów ➔

17 września,  5:00 – Link do zapisów ➔

17 września, 16:30 Link do zapisów ➔

18 września,  5:00 – Link do zapisów ➔

Wydarzenie jest częściowo finansowane ze środków w ramach projektu „Obywatelskie Pogórze Przemyskie” sfinansowanego przez NIW – CRSO ze środków Programu NOWEFIO na lata 2021-2030. Projekt realizuje Lokalna Organizacja Turystyczna „Wrota Karpat Wschodnich” we współpracy z Fundacją Dziedzictwo Przyrodnicze i wolontariuszami z Kwitnącej Otuliny.