Morsowanie i tropienie
Odkrywanie Turnickiego jest jak czytanie epickiej sagi.
Wielowarstwowej i wielogłosowej. Przeszłość miesza się tu z teraźniejszością. Każdy kamień i powalona kłoda ma do opowiedzenia swoją opowieść. Pogórze Przemyskie pozostaje jednym z nielicznych zakątków Polski, gdzie możemy podziwiać wszystkie duże drapieżniki naszych szerokości geograficznych. Wilk, żbik, niedźwiedź czują się tutaj jak w domu, królując w dzikich, niskich górach.
Zapraszamy na mikrofestiwal MORSOWANIE I TROPIENIE — połączcie się z naturą w jej najczystszej postaci.
Gdy dla niektórych mieszkańców puszczy czas wyraźnie zwalnia, zwierzęta ukrywają w ciemnych ostojach i czekają na nadejście wiosny, to dla innych właśnie zaczyna się sezon miłosnych godów. W środku śnieżnej pustki to właśnie oni, opuszczają swoje kryjówki, by podążyć za instynktem serca. Poznaj ich, naucz się czytać ich tropy.
Wśród przewidzianych atrakcji nie zabraknie:
- tropienia dużych i tych mniejszych drapieżników – gdzie tym razem nas zaprowadzą, jaką historię opowiedzą
- nasłuchiwania nocnych odgłosów lasu – z gościem, który nosi ze sobą wypluwki.
- spotkania autorskiego z człowiekiem, który na bobrach zna się jak nikt inny. Dowiecie się dlaczego bóbr to król budownictwa, jak lew jest król dżungli.
- zanurzenia w zimnych wodach Wiaru – dołączcie, turnickie morsy wszystko wam wyjaśnią i poczęstują herbatą.
Od 14 do 16 lutego w samym środku zimy startuje mikrofestiwal pt. morsowanie i tropienie. Wspólnie będziemy próbowali wczytać się w zimową opowieść z puszczy karpackiej – oglądając ślady łap odciśniętych w świeżym śniegu (lub błocie), nasłuchując pohukiwań, zadzierając głowy by dostrzec wierzchołki gigantycznych buków i jodeł.
Przeżyj jedną z 6 zimowych przygód w Niewidzialnym Turnickim
01.
Noc Sów I
Piątek 14.02.2025,
godzina 20:00
Zapisz się
Limit miejsc: 15 osób
Każdy wie jak wygląda sowa. Nie każdy jednak dostąpił zaszczytu jej spotkania. Zaplanowaliśmy kultową już, niezwykłą wyprawę do serca nocnej puszczy. Podczas spaceru będzie okazja wsłuchania się w hipnotyzujące nawoływania tych bezkonkurencyjnych nocnych łowców. Noc Sów to nie tylko szansa na poznanie sekretów tych fascynujących ptaków, ale także na poczucie magii nocnego lasu. Spacer w kameralnej grupie zapewni wyjątkową atmosferę. Wędrówkę poprowadzi Jakub Wyka. Człowiek wszechstronnie wykształcony przyrodniczo. Kuba to świetny edukator a co najważniejsze, posiada duże doświadczenie terenowe. Autor badań z zakresu ornitologii i ekologii lasu. Wykonuje monitoringi w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska m.in. monitoring dzięciołów, sów, siedlisk przyrodniczych czy nadobnicy alpejskiej. Dokładną lokalizację zbiórki wysyłamy uczestnikom na 24h przed wydarzeniem.
02.
Tropienie I
Sobota 15.02.2025,
godzina 8:00
Zapisz się
Limit miejsc: 25 osób
Ta przygoda to okazja nie tylko na odkrywanie śladów, ale również głębsze zrozumienie dynamiki karpackiego ekosystemu. Twoim przedownikiem w tym dniu będzie Robert Gatzka, który wprowadzi Cię w świat, gdzie każda najmniejsza zmiana w przyrodzie ma swoje znaczenie i opowiada większą historię. Podczas spaceru skoncentrujecie się na różnorodności gatunkowej i relacjach pomiędzy roślinami oraz zwierzętami. Robert pokaże Ci, jak można interpretować sygnały w przyrodzie wskazujące na obecność poszczególnych zwierząt. Jego opowieści o dużych drapieżnikach będą inspirować do refleksji nad tym, jak ważne jest zachowanie ich wyjątkowej obecności. Dokładną lokalizację zbiórki wysyłamy uczestnikom na 24h przed wydarzeniem.
03.
Morsowanie
Sobota 15.02.2025,
godzina 12:00
Zapisz się
limit miejsc: 15 osób
Morsowanie od pewnego czasu przestało być aktywnością zarezerwowaną jedynie dla mieszkańców krajów skandynawskich. Obecnie z zalet takiej formy spędzania wolnego czasu korzysta pewnien klub morsa z Pogórza, który kiedyś nazwał się odważnie "Zachybie" i tak chcą by na nich wołano. Ci pasjonaci Wiaru spotykają się co tydzień w wybranym miejscu, by zanurzyć się w lodowatej wodzie i ponarzekać na miniony tydzień. Chętnie pokażą ci swoje ulubione miejsce ich rytuału. Jeżeli jesteś osobą początkującą i chcesz sprawdzić swoich sił w morsowaniu, napisz proszę do nas osobną wiadomość, wyślemy ci listę, co należy zabrać ze sobą na wydarzenie Dokładną lokalizację zbiórki wysyłamy uczestnikom na 24h przed wydarzeniem.
04.
Spotkanie z Andrzejem Czechem
Sobota 15.02.2025,
godz. 15:00
Zapisz się
Limit miejsc, obowiązują zapisy
Z wielką radością ogłaszamy niezwykłe wydarzenie. Nasz gość opowie nam o roli bobrów jako architektów ekosystemów oraz o znaczeniu ich działalności dla zrównoważonej przyszłości przyrody. Andrzej Czech, doktor biologii środowiskowej, właściciel proprzyrodniczego gospodarstwa rolnego, członek PROP oraz członek bieszczadzkich pierwszych narodów. To spotkanie jest dedykowane nie tylko uczestnikom wypraw terenowych odbywających się w ramach festiwalu! To wyjątkowa okazja, by wspólnie odkryć fascynujący świat tajemniczych zwierzat - bobrów.
05.
Noc Sów II
Sobota 15.02.2025,
godzina 18:00
Zapisz się
Limit miejsc: 15 osób
Podwoiliśmy okazję, by kazdy mógł skorzystać z tej kultowej już wyprawy. Podczas spaceru będzie okazja wsłuchania się w hipnotyzujące nawoływania tych bezkonkurencyjnych nocnych łowców. Noc Sów to nie tylko szansa na poznanie sekretów tych fascynujących ptaków, ale także na poczucie magii nocnego lasu. Spacer w kameralnej grupie zapewni wyjątkową atmosferę. Wędrówkę poprowadzi Jakub Wyka. Człowiek wszechstronnie wykształcony przyrodniczo. Kuba to świetny edukator a co najważniejsze, posiada duże doświadczenie terenowe. Autor badań z zakresu ornitologii i ekologii lasu. Wykonuje monitoringi w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska m.in. monitoring dzięciołów, sów, siedlisk przyrodniczych czy nadobnicy alpejskiej. Dokładną lokalizację zbiórki wysyłamy uczestnikom na 24h przed wydarzeniem.
06.
Tropienie II
Niedziela 16.02.2025,
godzina 8:00
Zapisz się
Limit miejsc: 25 osób
Zima stwarza wiele niesamowitych okazji do poznania behawioru mieszkańców Puszczy Karpackiej. Podążając za Piotrem Klubem, odkryjecie tajemnice karpackich lasów, które ukrywają wiele historii zapisanych w śladach dzikiej fauny. Piotr, z pasją i doświadczeniem, nauczy Was czytać te naturalne opowieści i rozumieć zachowania zwierząt zamieszkujących te tereny. Podczas wędrówki skupimy się na identyfikacji tropów, a także na poznawaniu życia zwierząt z bliska, będzie to okazja do nieinwazyjnego obserwowania dzikiej przyrody, by stać się jej częścią choć na chwilę. Zapraszamy Was na ok. 3h spacer przyrodniczy w sercu Turnickiego z przewodnikiem. Dokładną lokalizację zbiórki wysyłamy na 24h przed wydarzeniem.
Informacje praktyczne
czyli dojazd, spanie, jedzenie
Gdzie odbywa się zimowy mikrofestiwal?
Nasz zimowy mikrofestiwal jest rozproszony po centralnej części Pogórza Przemyskiego. Odwiedzimy między innymi Borysławkę, Grąziową, Trójcę. Spotkanie autorskie odbędzie się w Kalwarii Pacławskiej.
Jak dojechać ?
Z Ustrzyk Dolnych i Przemyśla czeka Was około 30-minutowa podróż autem, a dojazd z Krosna i Rzeszowa to około 1,5 h. Z Warszawy dojedziecie w ok. 4,5h.
Istnieje transport który jeździ z Przemyśla na Kalwarię Pacławską i spowrotem. Warto sprawdzić tę połączenie na stronie kalwaria.franciszkanie.pl w zakładce dojazd busem.
Gdzie mogę spać? SPRAWDŹ >>>
Przygotowaliśmy dla Was listę miejsc w okolicy, w których możecie zarezerwować nocleg.
Co mogę zjeść?
Na Kalwarii będzie można zjeść ciepły posiłek przygotowany przez Kwitnącą Otulinę. Przez całe wydarzenie będzie przygotowane miejsce z dostępem do kawy, herbaty. Wszystko jest dostępne całkowicie za darmo, ale mile widziane są dobrowolne wpłaty w formie cegiełek. Zebrane przez nas środki zostaną w pełni przeznaczone na organizację Wianków 2025, nad którymi już intensywnie pracujemy.
Ile czasu potrwa
mikrofestiwal?
Nasz zimowy mikrofestiwal w Turnickim będzie trwał od piątku do niedzieli. Zachęcamy także do samodzielnego odkrywania Turnickiego.
Kto organizuje
mikrofestiwal?
Inicjatorem “Morsowania i tropienia” w Turnickim jest Kwitnąca Otulina, lokalna inicjatywa opiekująca się projektem Niewidzialny Turnicki Park Narodowy. Zależy nam na integracji lokalnej społeczności dlatego do udziału i wsparcia wydarzenia zaprosiliśmy działających na terenie Pogórza Przemyskiego artystów, wytwórców, pasjonatów i aktywistów.
Dla kogo jest mikrofestiwal?
Na nasze wydarzenie w Turnickim zapraszamy wszystkich, którzy chcą odkryć dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe Pogórza Przemyskiego. Tu każdy znajdzie coś dla siebie - wspólne odkrywanie dzikiej przyrody w trudnym terenie oraz dziedzictwa kulturowe Karpat Wschodnich.
Ile kosztuje udział w 'Morsowaniu i tropieniu'?
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Organizujemy je jako grupa wolontaryjna. Jeżeli chcecie nam pomóc możecie na miejscu zakupić cegiełkę.