Praktyczne informacje

Praktyczne informacje

dla uczestników jesiennego mikrofestiwalu w Niewidzialnym Turnickim Parku Narodowym.

W sobotę 12 listopada przygotowaliśmy dla Was 3 wydarzenia. Poniżej znajdziecie praktyczne informację dotyczące lokalizacji i spraw organizacyjnych:

Wycieczka szlakiem cerkiewnym
- start o godzinie 10:30 - Leszczawa Dolna

Startujemy z agroturystyki Organistówka w Leszczawie Dolnej o godzinie 10:30.

Obszar projektowanego Turnickiego Parku Narodowego to w dużej mierze krajobraz opuszczonych wsi, niegdyś tętniących życiem. Tu na terenie Turnickiego mieszkali wspólnie od wielu wieków Rusini-Ukraińcy, Polacy, Żydzi, z domieszką niemieckich kolonistów, w większych osadach znajdowały się zatem świątynie różnych obrządków. 

Ruszymy wraz ze świetnymi przemyskimi przewodnikami śladem okruchów tej różnorodności. Skupimy się na cerkwiach jako obiektach zapomnianych, ale nie zabraknie na naszym szlaku także kościoła katolickiego oraz cmentarza żydowskiego.

Będziemy się przemieszczać profesjonalnym busem z kierowcą. W planie także ok. 2h spacer.

Udział płatny 25 zł od osoby – koszt wynajęcia busa (płatność gotówką).

Spacer przyrodniczy
- start o godzinie 11:00 - Grąziowa

Startujemy z agroturystyki Zakole Wiaru w Grąziowej o godzinie 11:00. Planujemy ok 3-4h spacer. 

W trakcie naszego spaceru ruszymy tropem fascynujących powiązań między florą, fauną i fungą Niewidzialnego Turnickiego Parku Narodowego.

Spacer poprowadzą przewodnicy m.in Stanisław Kucharczyk, Robert Gatzka i Tomek Nabiałkowski. 

Wieczór z Magią Karpat
- start o godzinie 18:00 - Leszczawa Dolna

Spotkanie odbędzie się w klimatycznej chacie na terenie agroturystyki Organistówka w Leszczawie Dolnej o godzinie 18:00. 

Mądrość ludowa zaklęta w rytuałach, przesądach, wierzeniach i całym uniwersum istot nieludzkich nadal ma niezwykłą moc przyciągania. Czy w ustalonym świecie praw naukowych, ustalonego porządku społecznego i kościołów światowych magia ludowa ma szansę przetrwać? Jak ją odkrywać? Na te i inne pytania poszukamy odpowiedzi wspólnie z naszą przewodniczką po mądrościach ludowych – etnolożką Katarzyną Jackowską-Enemuo.

Dla chętny przewidzieliśmy zupę na rydzach wraz z proziakami w cenie 15 zł od osoby (płatność gotówką).