Symbol
Niewidzialny Turnicki to forma obywatelskiej gry w Park Narodowy. Powstaje wolą i energią obywateli. Czas na nowy etap.
Wybieramy Symbol
Niewidzialnego Turnickiego Parku Narodowego
Symbolem Turnickiego Parku Narodowego powinien być:
Zapraszamy do oddania głosu na jednego z 7 bohaterów Turnickiego. Głosowanie trwa do 9 lipca.
Wybieramy Symbol
Niewidzialnego Turnickiego Parku Narodowego
Głosowanie zakończone.
Dziękujemy!
Poznaj 7 kandydatów na symbol Turnickiego. Lista powstała na podstawie Waszych propozycji.
Polecamy Waszej uwadze także setki innych przedstawicieli fauny, flory i fungi, którzy zamieszkują Niewidzialny Turnicki. Więcej o bogactwie naturalnym dowiesz się pod tym linkiem turnickipn.pl.
01.
Jodła
Jodła, wraz z bukiem, tworzy trzon karpackiej puszczy w obrębie Turnickiego. 200 -300 letnie jodły tu rosnące osiągają imponujące pomnikowe rozmiary. Jedną z nich jest „Nadzieja”, którą znajdziesz w pobliżu drogi na Arłamów. Nawet po przewróceniu się stare jodły dają życie licznym organizmom zasiedlającym martwe drewno.
02.
Orzeł przedni
Orzeł przedni to nasz największy orzeł, majestatyczny władca przestworzy o rozpiętości skrzydeł nawet do 240 cm, niezwykle rzadki w Polsce, gdyż potrzebuje dużych połaci łownych terenów, gdzie z rzadka dociera człowiek. W Turnickim możesz zaobserwować jego wspaniałą sylwetkę na niebie nad Doliną Orłów.
03.
Ponurek Schneidera
Martwe drewno to myląca nazwa, gdyż jest istotnym elementem cyklu życia lasu. Związany z nim jest chrząszcz Ponurek Schneidera, którego cykl rozowojowy w martwym drewnie trwa aż 2 lata. W Polsce znany z terenów ściśle chronionych, niepoddanych presji gospodarczej, występuje również w Turnickim, jest dowodem pierwotności tych lasów.
04.
Puchlinka
Niepozorna, lecz jakże znacząca dla Turnickiego Puchlinka ząbkowana to porost objęty ścisłą ochroną, będący wskaźnikiem lasów pierwotnych. Rośnie na korze drzew liściastych, a zagrażają mu wycinki oraz zanieczyszczenia powietrza, dlatego tak ważne jest tworzenie stref ochronnych wokół miejsc jej występowania.
05.
Sóweczka
Sóweczka, choć jest naszą najmniejszą sową, jest nieprześcigniona w waleczności. Wielkości zaledwie szpaka, potrafi upolować ofiarę nawet większą od siebie, a co ciekawe, polowania prowadzi za dnia. Sóweczkę spotkasz w starych dziuplastych drzewostanach: chroniąc Puszczę Karpacką przed wycinką, zapewniasz sóweczce miejsce życia.
06.
Wilk
Wilk, mimo odwiecznej złej passy u człowieka, jest w istocie strażnikiem równowagi w przyrodzie. Polując na osobniki chore i słabsze, zapewnia zwierzynie dobrą kondycję, chroni las przed nadmiernym zgryzaniem przez kopytne. Przez Turnicki przebiega granica trzech wilczych rodzin, jego tropy często przetną Wam tu drogę.
07.
Żbik
Żbik to tajemniczy i samotniczy mieszkaniec leśnych ostępów. Ten dziki kot prowadzi tak skryty żywot, iż spotkanie go jest niezwykle rzadkie, a liczebność trudno oszacować, w Turnickim jednak żbik - duch lasu - pojawia się regularnie. Dla zachowania jego ostoi łowieckich istotny jest brak wycinki oraz nieobecność dróg szybkiego ruchu.
Previous
Next