Poczuj tętno Puszczy Karpackiej w jej głębinach. Zanurz się w prastarym lesie i usłysz jak jelenie pokazują swoją potęgę podczas rykowiska, ich jesiennych godów. Zaufaj naszym przewodnikom, którzy pokażą Ci gdzie znaleźć najcenniejsze skarby przyrodnicze Pogórza. Dotrzesz do obszarów nietkniętych ludzką ręką, ostoi wyjątkowych puszczańskich organizmów, które przypominają o dawnej świetności tych lasów.
Nasza trasa będzie prowadzić przez liczne puszczańskie jary i wzniesienia, które są jednym z największych skarbów dziedzictwa przyrodniczego Pogórza. Te trudno dostępne i przez to nietknięte ludzką ręką obszary stanowią naturalne refugium dla rzadkich puszczańskich organizmów i przypominają o dawnej świetności tych lasów. Podczas wyprawy zrozumiesz, jak kluczowe dla zachowania bioróżnorodności są te naturalne „rusztowania”. To one mogą stać się fundamentem dla przyszłego Parku Narodowego, wspierając regenerację ekosystemów.
Po zakamarkach planowanego Turnickiego Parku Narodowego oprowadzać Was będzie:
Bartosz Pirga – biolog pracujący w Bieszczadzkim Parku Narodowym. Zawodowo zajmuje się monitoringiem oraz badaniami zwierząt drapieżnych i kopytnych w naturalnym układzie przyrodniczym „drapieżnik – ofiara”. Szczególnie interesuje go obserwowanie interakcji międzygatunkowych oraz naturalnego behawioru zwierząt – bez wpływania na ich zachowanie.
Andrzej Zbrożek – mieszkaniec i miłośnik Pogórza Przemyskiego, z zawodu nauczyciel biologii i przyrody, ornitolog angażujący się w ochronę unikatowej przyrody.
___
Karpacka inicjatywa lokalna finansowana ze środków Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030 za pośrednictwem Stowarzyszenia „Pro Carpathia”.